Egyre korábban jelentkeznek a fiataloknál a mozgásszervi betegségek. A legújabb kutatások szerint Magyarországon minden második felnõtt küzd valamilyen degeneratív gerincproblémával, és az emberek 65 százalékának alakul ki tartós váll-, könyök-, boka-, térd- vagy csípõízületi fájdalma élete során.
A szakemberek leggyakrabban a porckorongsérvvel, az ülõidegzsábával, a lumbágóval, az általános derékfájdalommal találkoznak, de gyakoribbá váltak a porckopással kapcsolatos betegségek, valamint a nyaki csigolyák meszesedése is. Évrõl évre nõ azoknak a fiataloknak a száma, akik valamilyen mozgásszervi betegségben szenvednek.
Megdöbbentõ, hogy bár a porckorongsérv, a súlyosabb gerincferdülés, a »banyapúp« vagy a teniszkönyök régebben »tipikus idõskori« problémák voltak, jellemzõen hatvan év felett, ma már a negyven+ korosztály is jóval nagyobb arányban érintett ezekben.
A mobiltelefonon szocializálódott korosztályuk akár 1418 évesen olyan Scheuermann-kórral, elõreesett vállakkal, pattogó ujj szindrómával vagy gerincferdüléssel vesznek részt kezeléseken Fotó: Pixabay
Míg a mai negyvenesek vezetõ tünete a számítógépes vagy fizikai munkában egyenetlen terhelés következtében kialakuló »klasszikus« derékfájás. A folyamatos laptop- és mobiltelefon-használat miatt már »újonnan« megjelenõ probléma körükben az elõrehelyezett fejtartásból fakadó monitornyak és a kéztõalagút szindróma.
Az igazi gond az, hogy a napi szintû ismétlõdõ terhelés mellett igen nehéz feladat a folyamat megállítása, még rendszeres testmozgás mellett is. A már kialakult elváltozások egy része pedig általában ebben a korban már nem visszafordítható, a kezdetben enyhe fájdalmak egyre erõsebbé válnak, melyek hatására önkéntelenül megváltozik a testtartás, és egyenetlenül kezdjük el terhelni a testünket.
Urbán Rita jógaoktató és mozgásterápiával foglalkozó szakember elárulta, hogy a mobiltelefonon szocializálódott korosztályuk akár 1418 évesen olyan Scheuermann-kórral a sokak által púpként ismert betegség , elõreesett vállakkal, pattogó ujj szindrómával vagy gerincferdüléssel vesznek részt kezeléseken, melyek visszafordításához már az életmód radikális megváltoztatása lenne szükséges.
A napi szintû ismétlõdõ terhelés mellett igen nehéz feladat a folyamat megállítása Fotó: Pixabay
A statisztikák szerint Magyarországon minden ötödik embert érint valamilyen mértékû ízületi bántalom. Az efféle panaszok mögött általában az ízületek kopásos, illetve gyulladásos megbetegedése áll, és a kezelés szempontjából sem mindegy, hogy mi okozza a kellemetlenségeket.
A hát- és derékfájdalom mindkét nemet érinti, de egyre többen már 1214 éves gyermekek számára keresnek természetes gyulladáscsökkentõt, fájdalomcsillapítót a szülõk, nagyszülõk. A legjobb gyulladáscsökkentõ és fájdalomcsillapító szereket mint a Dolixir és az Anesta a természetes hatóanyagok ötvözete adja. Rendeltetésszerû használat mellett ezek hosszú távon sem fognak mellékhatást okozni.
Fontos megjegyezni, hogy a 10-20 év során kialakult mozgásszervi problémák egyetlen gyógyszertõl vagy terápiától sem fognak elmúlni. A rendszeres odafigyelés, a helyes testtartás és mozgás ennek elengedhetetlen része, bármilyen életszakaszban.