Az internet elterjedése óta egyre többen folyamodnak ahhoz a módszerhez, hogy orvosi konzultáció helyett az online térben szerzett információk alapján diagnosztizálják saját magukat és határozzák meg a lehetséges gyógymódot problémáikra. Ez a jelenség az elmúlt két évben a koronavírus-járvány hatására felerõsödött, hiszen az orvosok elérése és fõleg látogatása nehézkessé vált.
Ám ezek maximum arra alkalmasak, hogy öndiagnózist állítsunk fel, ami lévén nem vagyunk orvosok sokszor téves megállapításokat eredményez. Az egészségünkkel nem csak akkor kell foglalkoznunk, amikor már megtörtént a baj, a megelõzésnek kiemelten fontos szerepe van. Ebben vannak segítségünkre többek között a laborvizsgálatok, amelyek egyes típusait érdemes évente is elvégeztetni.
Szabó Erna, a ProLabor Kft. laboratóriumvezetõ-helyettese elmondta, súlyos, krónikus betegségek esetén, vagy éppen a gyermekvárás hónapjai alatt nagy jelentõsége van a gyakori, rendszeres vérvizsgálatnak, ezzel ugyanis folyamatosan nyomon követhetõek a szervezetünkben zajló változások. A laboratóriumi vizsgálat nagymértékben hozzájárul a betegségek korai felismeréséhez is.
Megszokhattuk, hogy ha az orvosunk utal be minket vérvizsgálatra, azzal együtt automatikusan elrendeli a vizeletvizsgálatot is. Nem hiába! Ugyanis a vizeletvizsgálat eredményébõl szintén sok mindent megtudhatunk.
A teljes vérkép mellett általában az úgynevezett vérsejtsüllyedést is nézik Fotó: Freepik
A vizeletvizsgálat a vese és a húgyutak betegségérõl ad képet, de a segítségével fény derülhet számos belgyógyászati problémára is, mint a cukorbetegség, a májkárosodás vagy az anyagcserezavar. Magánfinanszírozásban viszont hajlamosak elhanyagolni ezt a vizsgálatot az emberek, nagyon kis arányban igénylik akár vérvizsgálat mellé, akár külön szolgáltatásként.
Az egyik leggyakoribb általános laboratóriumi vizsgálat a vérkép. Ebbõl többek között vérszegénységre, akut és krónikus vérvesztésre, kiszáradásra, a szervezetben lévõ gyulladásos folyamatokra, a vérképzõ szervekbõl kiinduló daganatos betegségre, illetve egyéb vérképzõszervi rendellenességre, véralvadási zavarok okára lehet következtetni.
A teljes vérkép mellett általában az úgynevezett vérsejtsüllyedést, vagyis a vér egy óra alatti ülepedési mértékét is nézik. A gyorsult süllyedés utalhat fertõzõ és gyulladásos betegségekre, rosszindulatú daganatokra, autoimmun betegségekre, vérszegénységre, de várandósságra is.
A leleten csillagok jelölik az átlagosként meghatározott intervallumból kiesõ értékeket, és ha ezekbõl sokat látunk, hajlamosak lehetünk kétségbeesni. Azonban a csillagok száma közel sem arányos az állapotunk súlyosságával. A kapott értékeket ugyanis összefüggéseikben kell elemezni, amiben egy hozzáértõ szakember lehet segítségünkre.