Október 20. a WHO indítványozására 1999 óta a csontritkulás világnapja. A magyar lakosság legalább 10%-át érintõ betegségre azért is fontos felhívni a figyelmet, mert a szemmel látható tünetek hiánya miatt néma kórnak is nevezett betegség elõrehaladott állapotában a csont mennyisége annyira lecsökkenhet hogy már akár álló helyzetbõl vagy alacsonyabbról történõ eleséskor is törés következhet be.
Évente több mint 9 millió, csontritkulásból adódó törés történik világszerte, vagyis minden harmadik másodpercben bekövetkezik egy ilyen eset.
Kevésbé köztudott, de az idõskori és menopauza utáni csontritkuláson kívül ritkábban, de fiatalkorban is elõfordulhat csontritkulás, mely a csontok kalcium- és a D-vitamin anyagcseréjének zavarával függ össze.
A csontozat rendszeres terhelésével is nagyban hozzájárulhatunk a csont szerkezetének megõrzéséhez Fotó: freepik.com
A csontritkulás kapcsán is a hangsúly a megelõzésen van: csontjaink egészsége érdekében az elérhetõ csonttömeget kell minél inkább maximalizálni és már gyermekkortól ügyelni a megfelelõ táplálkozásra és a rendszeres testmozgásra.
Kerülni kell a dohányzást, a kávé és a szeszes italok fogyasztását, melyek negatív hatással vannak a kalcium beépülésére valamint a csontozat rendszeres terhelésével is nagyban hozzájárulhatunk a csont szerkezetének megõrzéséhez.
A naponta beiktatott séta, kocogás vagy aerobik jellegû mozgásformák mind elõsegítik a csontképzést. A kalciumban gazdag étrend pedig nem csak a megelõzésben de a betegség súlyosbodásának elkerülésében is kiemelt fontosságú.
Íme néhány egyszerû recept és hasznos kalciumforrás. Ki gondolta volna, hogy egy finom mákos sajttortával is tehetünk az egészségünk érdekében?