A reziliencia jelentése: rugalmas alkalmazkodóképesség vagy más néven lelki ellenállóképesség. Pszichológiai értelemben az a képesség, hogy az ember például egy súlyos betegség vagy egy életkrízis után képes felállni, újraszervezni önmagát.
Napjaink egyik legfontosabb képessége, mert bár az élet természetes velejárója az, hogy olykor nehézségekkel találjuk szembe magunkat, de most szinte napi szinten szembesülünk a bizonytalansággal, a stresszel, traumákkal, és az ezekkel való megküzdésben nagyon fontos szerepet játszik a reziliencia, amely a lelki immunrendszerünk egyik legfontosabb komponense.
A Megoldásközpont rendkívül hasznos és tartalmas összefoglaló cikkében leírja, hogy a stresszes eseményekkel való megküzdésben nagyon fontos szerepet játszik a reziliencia, amely a lelki immunrendszerünk egyik legjelentõsebb komponense. Ennek segítségével reagálunk a problémákra rugalmasan, kreatívan, mozgósítjuk erõforrásainkat a fejlõdés és a növekedés érdekében.
Most szinte napi szinten szembesülünk a bizonytalansággal, a stresszel, traumákkal Fotó: freepik.com
A reziliencia képessége leginkább egy teniszlabda elemi mûködéséhez hasonlítható. A teniszlabda alakváltozással elnyeli az ütközési energiát, és így megõrzi saját funkcionális és strukturális egységét: nem törik, hanem pattan. Nem mereven ellenálló, hanem hajlékonyan alkalmazkodó.
Fontos leszögezni, hogy a reziliencia nem egy genetikai adottság! A belsõ ellenállóképességünket életünk során különbözõ hullámhegyeken és völgyeken keresztül haladva építhetjük magunkban. Némi tudatossággal a rezilienciánk egész életen át bármikor aktívan fejleszthetõ, illetve felerõsíthetõ.