Világszerte legalább 1 milliárd embernek van olyan látászavara, amely megelõzhetõ vagy kezelhetõ lenne. A közeli vagy távoli látáskárosodás minden korosztályt érinthet, az 50 év felettieket viszont fokozottabban.
Egy látásvizsgálat során olyan társbetegségek is felfedezhetõk, mint a cukorbetegség vagy a magas vérnyomásra utaló jelek. Az éleslátás hiánya vagy a rossz szemüveg viselése oka lehet a gyakori fejfájásnak, a rossz közérzetnek is.
A látásromlás vezetõ okai között szerepel a nem kezelt szürkehályog és a szem fénytörési hibái, melynek típusai a:
- rövidlátás: amikor a közeli tárgyakat a beteg élesen látja, a távolikat pedig homályosan, életlenül.
- távollátás: amikor távolra a beteg élesen lát, közelre életlenül.
- cilinderesség, amikor a szaruhártya a fényt nem egy pontba gyûjti össze, ezért az ilyen embereknél a látás életlen, kontúrmentes, elmosott. Gyakran fordul elõ homályos látás és a látásélesség csökkenése.
- a negyedik típus pedig öregszemûség, ugyanis nagyjából 40 éves kortól a szem veszít természetes rugalmasságából, alkalmazkodó képességébõl, ezért a közeli tárgyak képe életlen lesz, mely elsõsorban az olvasást nehezíti.
Egy látásvizsgálat során olyan társbetegségek is felfedezhetõk, mint a cukorbetegség vagy a magas vérnyomásra utaló jelek Fotó: freepik.com
Amennyiben a szem fénytörési hibája hosszabb idõn keresztül nem kerül korrigálásra, akkor romlik az éleslátás, a szem elfárad, kialakulhat homályos látás és fókuszálási problémák, foltlátás, szédülés, szemszárazság, melyek tovább súlyosbítják a betegséget, ezért itt is fontos a mielõbbi diagnózis és kezelés.
A szemészeti problémák megelõzése érdekében mi magunk is megtehetünk néhány alapvetõ dolgot:
- Természetes fények használata, amikor csak lehetséges
- Kevesebb képernyõidõ - laptop, telefon, tablet nézegetés
- Illetve a szemüveg viselésétõl sem kell idegenkednünk, hiszen ma már akár olyan divatos kiegészítõként is tekinthetünk egy jól megválasztott szemüvegre, mint egy sál vagy egy karóra.