Sétálsz az utcán és hirtelen összeesik melletted valaki. Mit teszel: pánikba esel és leblokkolsz vagy észbe kapsz, és azonnal megkezded a beteg újraélesztését? A döntést a másodpercek töredéke alatt kell meghozni, de másnak ez az egész életet jelentheti.
A hirtelen szívhalál hazánkban az egyik vezetõ halálozási ok: hivatalos statisztikák szerint évente mintegy 25 ezer magyar szenved hirtelen szívhalált, pedig gyors és hozzáértõ beavatkozással és a megfelelõ eszköz megléte esetén az érintettek jelentõs része megmenthetõ lenne.
Lukács Péter mentõtiszt az újraélesztés nemzetközi napja alkalmából arról beszélt, az utca embere sokszor nem is gondolná, hogy már sok üzletben, bankban és plázában is találhatók a laikusok számára is egyszerûen használható defibrillátorok, amik számtalan esetben életmentõnek bizonyulnak.
A szakember a 10perc.hu kérdésére elmondta, ha valaki a környezetünkben hirtelen összeesik, már a kezeinkkel rengeteget tehetünk annak érdekében, hogy növeljük a túlélési esélyeit.
Számtalan életet menthetünk meg, ha gyorsan cselekszünk, és segítünk a mentõk kiérkezéséig Fotó: freepik.com
Ha nincs légzése a betegnek, akkor azonnal a 112-es segélyvonalat kell hívni. A mentésirányítók a mentõk kiérkezéséig telefonon segítenek a laikusoknak az újraélesztés elkezdésében és elmondják, hogy a kezeket összekulcsolva hogyan kell végezni a mellkas kompressziót fogalmazott Lukács Péter.
Hozzátette, a hirtelen szívhalál esetén a mellkaskompresszió segítségével fenn tudjuk tartani a keringést, addig, amíg a defibrillátorral képesek leszünk megszüntetni ezt a remegõ állapotot. Amikor az eszköz ráüt a szívre a megfelelõ energiával, annak lehetõsége van arra, hogy a kóros, remegõ állapotból újrainduljon.
Lukács Péter kijelentette, nyugaton sokan már az otthonaikban is tartanak defibrillátort, és a munkahelyeken is egyre általánosabb, hogy megtalálható az életmentõ készülék. Ez Magyarországon is fontos lenne, hiszen legalább olyan jelentõséggel bír, mint egy porral oltó vagy egy elsõsegélydoboz.