Nagyon jó hír azoknak, akiknek a családjában elõfordult már bõrrákos megbetegedés. Ugyanis mesterséges intelligenciát használó eszköz készül a melanóma korai felismerésére az ELKH Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézet (SZTAKI) munkatársainak közremûködésével.
A projekt célja egy olyan, új diagnosztikai eszköz létrehozása a melanóma korai felismerésére, amely a betegrõl rendelkezésre álló összes információt hasznosítja, és ezzel megnyílik az út a melanóma személyre szabott, korai felismerése elõtt.
A bõrrák a leggyakoribb, emberekben elõforduló, rosszindulatú daganatos megbetegedés, amely egyre gyakoribb. A bõrrákok általános kategóriáján belül pedig a melanóma okozza a legtöbb halálozást. A legfrissebb statisztikák szerint a bõrmelanóma jelenleg a hatodik leggyakoribb ráktípus Európában, 2018-ban több mint 144 ezer új esetet diagnosztizáltak.
A melanóma gyógyítható, ha korai stádiumban észreveszik és kezelik Fotó: freepik.com
A melanóma gyógyítható, ha korai stádiumban kezelik. Ebben az esetben a melanómás betegek több mint 90 százaléka még 5 év múlva is életben van. Ha a rákos sejtek terjedése megtörtént (áttétes melanóma), az 5 év után életben lévõ betegek aránya 23 százalék, vagy még ennél is alacsonyabb.
A páciens szisztematikus, rendszeres vizsgálatával a rendszer képes lesz az egyes anyajegyekben bekövetkezõ változások meghatározására is. Ez az egyik leginformatívabbnak tartott jellemzõ a bõrrák felismerésében. A javasolt új megközelítéssel az orvosok a bõrbetegségeket korábban és nagyobb pontossággal diagnosztizálhatják, ezáltal növelve a személyre szabott klinikai döntéshozatal hatékonyságát és eredményességét.