Egyelõre nem tudni, vajon megérte-e az az ár, amit Törökország kapott azért cserébe, hogy Finnország és Svédország a NATO tagja lehessen. Ugyanis a madridi csúcson Recep Tayyip Erdogan török elnök kõkemény feltételekhez kötötte a két skandináv állam csatlakozását.
Például ahhoz, hogy a törökök által tûzzel-vassal üldözött és gyilkolt kurdok segítésérõl mondjanak le a belépésre váró országok. Mindezt szépen belecsomagolta abba a tízpontos, Helsinkivel és Stockholmmal kötött különmegállapodásba.
Közölte, hogy a török törvényhozás csak akkor hagyja jóvá Finnország és Svédország csatlakozási jegyzõkönyvét, ha a két ország teljesíti a háromoldalú megállapodásban vállaltakat, és eleget tesz Törökország kéréseinek a fegyverexporttal és terrorellenes harccal kapcsolatban magyarán magára hagyja a kurdokat , továbbá együttmûködik Ankarával a terroristagyanús személyek kiadatásában.
Jens Stoltenberg NATO-fõtitkár kijelentette: arra számít, hogy a szövetséges tagállamok minél elõbb ratifikálják Finnország és Svédország csatlakozását a NATO-hoz, miután a két érintett ország kedden aláírta a csatlakozási jegyzõkönyvet, miután a szövetséges tagállamok nagykövetei Brüsszelben jóváhagyták a múlt heti madridi NATO-csúcstalálkozó döntését a két ország belépésérõl.