A Kreml arra használta függõségünket az orosz fosszilis tüzelõanyagoktól, hogy megzsaroljon minket" - állította von der Leyen, miután átvette a Ben-Gurion Egyetem díszdoktori címét Beer Shevában.
Oroszország a háború kezdete óta leállította gázszállításait Lengyelországnak, Bulgáriának és Finnországnak, továbbá a holland és dán vállalatoknak megtorlásul Ukrajnának nyújtott támogatásunkért" - jelentette ki.
Az uniós vezetõ elmondta, izraeli látogatásán azt vizsgálja, miként lehetne fokozni az Izraellel folytatott energiaügyi együttmûködést az Oroszországtól való függés csökkentése érdekében.
Kifejtette, kétféleképpen lehetséges a kooperációt Izraellel. Egyrészt az EuroAsia Interconnector, a világ leghosszabb és legmélyebb víz alatti elektromos tápkábelének lefektetésével, amely Cipruson és Görögországon keresztül köti majd össze Izraelt az EU elektromos hálózatával.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke Jeruzsálemben tárgyalt az izraeli kormány illetékeseivel Fotó_ MTI/AP
Másrészt az EastMed gázvezetékkel, a világ leghosszabb, szintén Izraeltõl Ciprusig és Görögországig tartó gázvezetékével. Mostanáig egyik vezeték építése sem kezdõdött meg, noha az EuroAsia Interconnector már rendelkezik uniós támogatással.
Az izraeli földgáz Európába szállítása azonban számos kihívást rejt magában, hosszú távú infrastrukturális beruházásokra lenne szükség hozzá. Mivel nincs csõvezeték, amely összekötné a tengeri gázmezõket Európával, az egyik lehetõség egyelõre az lenne, hogy a földgázt Egyiptomba szállítsák, ahol cseppfolyósítanák, hogy hajóval szállíthassák Európába.
Másik lehetséges forgatókönyv a Törökországba tartó vezeték megépítése, a harmadik opció az EastMed-projekt. A szakértõk azonban aggodalmukat fejezték ki utóbbi magas költségei és életképességének kérdõjelei miatt.
Az izraeli földgáz Európába szállítása az EastMed gázvezetékkel, a világ leghosszabb, szintén Izraeltõl Ciprusig és Görögországig tartó gázvezetékével is megoldható Fotó: Twitter
Európának sürgõsen szüksége van energiára, Izrael pedig jelentõs földgáz-tartalékokkal rendelkezik a tengeri földgáz-lelõhelyein" jelentette ki Naftali Bennett izraeli miniszterelnök. Ez jó hír Izrael és Európa számára egyaránt" - tette hozzá.
A zsidó állam idén növelte gázkitermelését, így segíthet kielégíteni az uniós keresletet, amennyiben képes lesz gázt szállítani tenger alatti földgázmezõirõl. Mintegy 1000 milliárd köbméteres földgázkészlet található az izraeli partok közelében a tenger mélyén.