402.93 Ft

356.04 Ft

Pólósaink elkerülték a szerbeket!

Kiemelt kategóriák

Egészség
Orosz-ukrán háború
Utazás
Foci-VB
Interjúk
Életmód
Nagyvilág
Friss
Kultúra
Otthon
Autó
Sport
Gazdasági hírek

További kategóriák

Szórakozás
Olimpia
Balesetek-bűnügyek
Időjárás
Karrier
Belföldi hírek
Hirdetési felületek
Tech és tudomány
Nagyvilág

Finnország ma hivatalosan kérheti felvételét a NATO-ba

10perc.hu
2022. 05. 12.

Svédország pedig hamarosan követheti példáját diplomaták és kormányzati tisztségviselõk tájékoztatása szerint.

Finnország ma bejelentheti csatlakozási szándékát a nyugati katonai szövetséghez, Svédország pedig hamarosan követheti példáját diplomaták és kormányzati tisztségviselõk tájékoztatása szerint. A felvételi kérelmek hivatalos benyújtását követõen gyors, pozitív elbírálás várható az atlanti szövetségesek részérõl, mely már a közeljövõben lehetõvé tenné NATO-erõk telepítését a két ország területére annak ellenére, hogy a hivatalos taggá válást egy éves ratifikációs folyamat elõzi meg.

Sauli Niinisto kijelentette: országa NATO-csatlakozása senki ellen nem irányul, ez nem egy zeró-összegû játék. A finn köztársasági elnök az Egyesült Királyság miniszterelnökével, Boris Johnsonnal való találkozója után nyilatkozott. A két ország vezetõje kölcsönös segítségnyújtásról állapodott meg egymással, az erre vonatkozó politikai deklarációt tegnap szignálták.

Niinisto az orosz elnöknek is üzent: Vlagyimir Putyinnak tükörbe kellene néznie véleménye szerint, amennyiben Finnország úgy dönt, hogy kéri felvételét az Észak-atlanti Szövetségbe saját biztonsága növelése érdekében – írja a France24.com.


Sauli Niinisto kijelentette: országa NATO-csatlakozása senki ellen nem irányul     Fotó: France24


Oroszország nem nézi jó szemmel a NATO skandináviai bõvítésérõl szóló híreket, Moszkva többször figyelmeztette a finn és a svéd kormányt döntésük kockázataival kapcsolatban. Finnország belépésével katonailag is erõsödne az Észak-atlanti Szerzõdés Szervezete, másrészt pedig egy 1300 kilométer hosszú közös NATO-Oroszország határszakasz jönne létre Észak-Európában.

Moszkva válasza nukleáris fegyverek telepítése lehet a Baltikum és a Balti-tenger térségébe, ami tovább növelheti a feszültséget a két szembenálló katonai tömb között az ukrajnai háború árnyékában.

Finnország és Svédország hosszú ideje deklaráltan semleges államok, az ukrajnai orosz invázió azonban gyökeres fordulatot hozott az ottani politikai- és közgondolkodásban. Ma már mindkét ország közvéleménye támogatja államuk csatlakozását a NATO-hoz az ebbõl fakadó kockázatok ellenére.

Főkép forrása:

France24

Címkék:

További cikkek

Népszerű cikkek

Kapcsolódó cikkek