403.55 Ft

357.09 Ft

Már „csak” 373,6 forintot adnak egy euróért

Kiemelt kategóriák

Egészség
Orosz-ukrán háború
Utazás
Foci-VB
Interjúk
Életmód
Nagyvilág
Friss
Kultúra
Otthon
Autó
Sport
Gazdasági hírek

További kategóriák

Szórakozás
Olimpia
Balesetek-bűnügyek
Időjárás
Karrier
Belföldi hírek
Hirdetési felületek
Tech és tudomány
Nagyvilág

Az orosz fenyegetést lassan tettek váltják fel Moldovában

10perc.hu/FG
2022. 04. 27.

Hamis zászlós orosz hadmûvelet kezdõdhetett Moldova szakadár régiójában, amivel tovább eszkalálódhat az ukrajnai konfliktus.

A Transznisztria (Dnyeszter-menti Köztársaság) néven ismert moldovai szakadár terület – amit a két Ukrajnában lévõ szakadár köztársaságokhoz hasonlóan senki sem ismer el –, mely 30 évvel ezelõtt, a Szovjetunió szétesése, a független Moldova létrejötte után vált ki önhatalmúlag a moldáv államból, ismét hallatott magáról.

Néhány nappal azt követõen, hogy Rusztam Minnyekajev vezérõrnagy, az orosz központi katonai körzet megbízott parancsnokhelyettese egy ülésen kijelentette, hogy a Dnyeszter-menti Köztársaságban az oroszajkú lakosság elnyomására utaló jelek mutatkoznak, kedden robbanás volt két rádiótoronynál.

Helyi beszámolók szerint egy katonai egységet is megtámadtak, az állambiztonsági minisztérium épületét pedig gránátvetõs támadás érte. A szakadár köztársaság vezetése ezt követõen terrorveszélyre hivatkozva azonnal vörös figyelmeztetést adott ki.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök gyanúja szerint az oroszok állnak a Moldova szakadár régiójában történt tegnapi robbanások, minisztériumi épületet, illetve egy katonai egységet ért támadás  mögött. Moszkva saját célpontok elleni álcázott akciókkal akar krízishelyzetet létrehozni, hogy aztán Moldova agresszív lépéseire hivatkozva indíthasson esetleg támadást a jövõben a chisinaui kormányzat megdöntése, illetve egy moldovai polgárháború kirobbantása érdekében.


Könnyen elképzelhetõ ezek fényében, hogy az orosz vezetés jelenleg egy második frontvonal megnyitását készíti elõ Moldovában     Fotó: Twitter


Az orosz, vagy oroszajkú lakosság hátrányos megkülönböztetésének felrovása már bevett módszernek számít az oroszoknál. Erre hivatkozva tört ki a fegyveres harc az ukrán állam ellen 2014-ben a Donbasz régióban, melynek eredményeként a Moszkva-barát szakadárok kikiáltották a Donyecki és Luganszki Népköztársaságokat, de facto függetlenné téve e területeket Ukrajnától. Igaz, tagadhatatlan az, hogy erõteljes oroszellenes atrocitások voltak, sõt, háborús bûntettekre is sor került.

Nyolc évvel késõbb, 2022 februárjában pedig a „köztársaságok” Moszkva általi hivatalos elismerése, illetõleg a számukra az Orosz Föderáció által nyújtandó katonai segítségnyújtás bejelentése volt a közvetlen elõzménye az Ukrajna elleni orosz invázió megkezdésének.

Könnyen elképzelhetõ ezek fényében, hogy az orosz vezetés jelenleg egy második frontvonal megnyitását készíti elõ Moldovában. A mintegy félmillió lakosú Transznisztriában 1500 orosz békefenntartó állomásozik, ezek deszantos egységekkel való megerõsítését követõen támadás indulhatna akár a Moldovai Köztársaság, akár nyugati irányból Délnyugat-Ukrajna ellen.


A mintegy félmillió lakosú Transznisztriában 1500 orosz békefenntartó állomásozik     Fotó: Twitter


Utóbbi esetben immár két irányból támadhatnák az orosz csapatok Ukrajna fekete-tengeri partvidékét, illetve annak központi városát, az 1 millió lakosú Odesszát. Az ukrajnai orosz különleges hadmûvelet második szakaszának kiemelt célja a Donbasz mellett Dél-Ukrajna elfoglalása is, megfosztva így az ukrán államot a tengeri kijárattól.

Amennyiben Putyin elnök úgy dönt, hogy a késõbbiekben az ugyancsak Nyugat-barát Moldova ellen is támadást indítanak az orosz egységek Transznisztriából, az rendkívüli mértékben eszkalálhatná a jelenlegi konfliktust is. Hiszen Moldova egy második román állam tulajdonképpen, még ha élnek kisebbségek is a 2,6 milliós lélekszámú ország területén.

Kérdés, mit tenne a Chisinauval rendkívül szoros kapcsolatokat ápoló bukaresti kormány Moldova megtámadása esetén. Románia pedig, mint tudjuk, NATO-tagállam, amerikai katonai bázisokkal, nagyon erõs amerikai katonai jelenléttel az országban.

Főkép forrása:

Twitter

Címkék:

További cikkek

Népszerű cikkek

Kapcsolódó cikkek