Öt, különálló kaptárokhoz tartozó méhraj élt mintegy 50 napon át vulkáni hamu alá temetve a Kanári-szigetekhez tartozó La Palma szigetén a Cumbre Vieja vulkán kitörését követõen. A méhek, hogy életben maradhassanak, propoliszból szigetelõréteget vontak kaptáraik köré, táplálékot pedig mézraktáraik szolgáltattak számukra.
A Cumbre Vieja vulkán szeptember 19-ei kitörésekor a méhek gazdájának kényszerbõl el kellett hagynia a területet, magára hagyva méheit. Néhány hete, közel 50 nap elteltével visszatérve vulkáni hamuval beborítva bukkant kaptáraira.
Nem kis meglepetésére, a kaptárokat felnyitva több tízezer élõ méh fogadta. A Kanári fekete méhek fajához tartozó egyedek túlélték a vulkánkitörést a vele együtt járó hatalmas hõmennyiség és mérgezõ gázok felszabadulása ellenére! Persze, a szerencse is melléjük szegõdött a rájuk zúduló hatalmas szerencsétlenség közepette, hiszen könnyû, porózus hamu borította be a kaptárakat, mely átengedte hozzájuk az oxigént.
A méhek, hogy életben maradhassanak, propoliszból szigetelõréteget vontak kaptáraik köré, táplálékot pedig mézraktáraik szolgáltattak számukra Fotó: freepik.com
Mindazonáltal nem volt minden méhraj ilyen szerencsés a szigeten: a spanyol EFE hírügynökség jelentése szerint a Cuembra Vieja fõ tölcséréhez közel felállított kaptárakhoz tartozó méhrajokat maga alá temette a kiömlõ láva, így õk nem élték túl a katasztrófát.
Antonio Quesada méhész, a Gran Canaria Méhész Szövetség szóvivõje a hírügynökségnek elmondta, a méhek által készített propolisz játszott döntõ szerepet egyes méhcsaládok túlélésében.
A The New York Times szerint elképesztõ, hogy ezek az apró élõlények, akik több százezer éve élnek a Földön, milyen stressztûrõ-, túlélõ képességgel vannak megáldva. A méhek úgy készítették el kaptáraik védõ szigetelését, hogy egyúttal egy apró nyílást szabadon hagytak, melyen késõbb el tudták hagyni azokat a veszély elmúltával.