A hónapokon át tartó belarusz tüntetéssorozat fõ követelése a hatalmát a tüntetõk szerint választási csalással megõrizni kívánó Alekszandr Lukasenko elnök távozása. A választási eredmény manipulálása miatt kirobbant országos tiltakozáshullám legkevesebb 4 halálos áldozathoz és emberek tízezreinek bebörtönzéséhez vezetett a Putyin orosz elnök közeli szövetségesének tekintett Lukasenko által uralt országban.
A belarusz elnök múlt héten bejelentette, hogy országa gyõzedelmeskedett a külföldi intervenció felett. A tüntetések nem kis részben a hideg idõ beállta miatti alábbhagyásával a hatóságok büntetõügyek sorát indították el a korábbi résztvevõk ellen. Közülük számosan sajtómunkások: jelenleg 11 újságíró van õrizetben a független Belarusz Újságírók Szövetsége jelentése szerint.
A hónapokon át tartó belarusz tüntetéssorozat fõ követelése a hatalmát a tüntetõk szerint választási csalással megõrizni kívánó Alekszandr Lukasenko elnök távozása Fotó: CNN
A 23 éves Darja Chultsova és a 27 éves Katyerina Bahvalova novemberben filmezett az országban egy Lukasenko-ellenes tömegdemonstráció kapcsán, mely a Belaruszban 2020 augusztus 9-én lezajlott elnökválasztás hivatalos eredményének társadalmi elutasítása miatt robbant ki tavaly augusztusban.
Õrizetbe vették õket munkájuk végzése közben, idén februárban pedig kezdetét vette a bírósági szakasz ügyükben. Az elsõ tárgyalás során mindketten tagadták, hogy bûnösök lennének az ellenük felhozott vádakban. A novemberi tüntetésen élõ közvetítéssel arra ösztönözték az embereket, hogy tömegdemonstrációkon vegyenek részt Lukasenko elnök lemondását követelve, ezzel pedig veszélyeztették a közrendet Belaruszban.
A kirobbant országos tiltakozáshullám legkevesebb 4 halálos áldozathoz és emberek tízezreinek bebörtönzéséhez vezetett Fotó: CNN
Chultsova és Bahvalova a lengyelországi székhelyû Belsat televíziós csatorna munkatársai. Egy olyan tüntetésen való forgatásért vették õket õrizetbe, melyet egy korábban letartóztatott demonstráló, a 31 évet élt Roman Bondarenko feltételezett erõszakos halála miatt szerveztek. Élõben számoltam be ezekrõl az eseményekrõl, ezért börtönbe vetettek koholt vádak alapján mondta el Katyerina Bahvalova az utolsó szó jogán, az ítélethirdetés elõtt a bíróságon.
Az augusztusi belarusz elnökválasztás EU-által elismert gyõztese, a rezsim által nyugat-európai számûzetésbe kényszerített Svetlana Tyihanovskaja becsületes újságíróknak nevezte a két fiatal újságírónõt a Telegram csatornán közzétett bejegyzésében. Tudjuk, hogy nem fogunk rácsok mögé zárva, ketrecben élni. Ki fogjuk harcolni az igazság és a szabadság érvényesítését írta Tyihanovskaja.
A belarusz elnök múlt héten bejelentette, hogy országa gyõzedelmeskedett a külföldi intervenció és a tüntetõk felett Fotó: CNN
A zsurnaliszták elleni büntetõpert széles körben utasították el a nyugati országok és jogvédõ csoportok. Az Egyesült Államok válaszképpen 43 fõvel bõvíti azon belarusz tisztségviselõk listáját, akikkel szemben beutazási vízum szigorításokat léptetnek életbe. Belarusz bátor népe mellett állunk, támogatjuk jogukat a szabad és tisztességes választásokhoz jelentette ki Antony Blinken amerikai külügyminiszter.
A szomszédos Lengyelország elnöke általános amnesztiára vonatkozó felhívást tett közzé, míg az EU külpolitikai szóvivõje közölte, az Unió erõsen elítéli a börtönbüntetés kiszabását, szégyenteljes fellépésnek nevezve az újságírók elleni bírósági eljárás lefolytatását.