A január 20-án hivatalba lépett Biden-adminisztráció eltökélt szándéka, hogy a 19. század legendás fekete bõrû rabszolgatartás-ellenes aktivistája, Harriet Tubman arcképe váltsa az egykori amerikai elnök Andrew Jackson portréját az újonnan kibocsátandó 20 dolláros bankjegyeken az Egyesült Államokban. Tubman, a híres abolicionista lesz az elsõ fekete személy, akinek arcképe amerikai bankjegyre kerül, s egyben az elsõ nõ is, generációkra visszatekintve. Az elsõ nõi arckép Martha Washingtoné volt az 1 dollárosokon még az 1890-es években, míg õt megelõzõen Pocahontas jelent meg egy csoportképen a 20 dollárosokon az 1860-as években a Reuters hírügynökség beszámolója szerint.
Az egykori amerikai elnök Andrew Jackson portréját Harriet Tubman arcképe váltja fel az újonnan kibocsátandó 20 dolláros bankjegyeken
Harriet Tubman rabszolgaként látta meg a napvilágot 1822-ben Marylandben. A szolgaság elõl Philadelphiába szökött 27 évesen, de késõbb többször visszatért, hogy elõbb rokonait, majd további rabszolgákat menekítsen a rabszolgatartók karmai közül. Mindezt egy erõszakos rabszolgafelügyelõ által okozott, még kislánykorában elszenvedett traumatikus agysérülés krónikus hatásaival folyamatosan küzdve cselekedte. Miután a szökött rabszolgákra vonatkozó törvény 1850-es életbe lépése lehetõvé tette a fejvadászok számára, hogy a szabad államokban is elfoghassák a szökevényeket, Tubman Kanadába vezette sorstársait. A legenda szerint soha egyetlen általa oltalmazott személy sem került az embervadászok kezei közé. Az amerikai polgárháború idején felderítõként és kémként szolgált az Unió hadseregében. Idõs éveiben nõi választójogi aktivistaként tevékenykedett 1913-ban bekövetkezett haláláig.
Fontos, hogy az amerikai bankjegyek is tükrözzék az ország történelmét, annak sokszínûségét, ezért is tesz lépéseket a pénzügyminisztérium annak érdekében, hogy Harriet Tubman arcképe mielõbb felkerülhessen a 20 dolláros bankjegyekre jelentette ki a Treasury Department szóvivõje. Ugyanakkor pontos idõpont még nincs arra vonatkozóan, hogy mikor kerülhet sor az arcképek tényleges cseréje a bankjegyeken. Új bankjegyek megtervezése, kibocsátása a The Washington Post szerint ugyanis idõigényes folyamat.
A legenda szerint soha egyetlen általa oltalmazott személy sem került az embervadászok kezei közé Fotó: wikipedia
A fekete abolicionista aktivista bankjegyen való megjelenítését már az Obama-adminisztráció is tervbe vette 2016-ban, miután egy országos nemhivatalos közvéleménykutatás során õt találták számos nõi jelölt közül a legtöbben érdemesnek erre. Donald Trump elnöksége azonban késleltette e terv megvalósítását, mivel a republikánus elnök korábbi elõdje, Andrew Jackson híve volt, így nem járult hozzá a bankjegyek cseréjéhez. Jackson elnöksége idején jelentõs lépéseket tett az indiánok jogainak visszavetésében: 1830-ban törvénybe iktatta az indiánkitelepítési határozatot, amely az úgynevezett Öt civilizált törzs földjeit vette el a Mississippi keleti partján. A határozat értelmében 1830-1840 között az amerikai hadsereg mintegy 60 ezer indiánt telepített át a Mississippi nyugati oldalára. A mai Oklahoma állam területén kijelölt Indián Területre vezetõ Könnyek útján több ezer indián vesztette életét a kemény idõjárás, betegségek és az éhezés miatt.