Úgy tûnik, Donald Trump tényleg emlékezetessé teszi elnöki mandátumának utolsó napjait. Egyrészt Golamhosszein Eszmaili iráni igazságügyi szóvivõ közölte: 48 ember, köztük Trump, amerikai parancsnokok, Pentagon-tisztségviselõk és a térségben állomásozó amerikai katonák letartóztatását kérvényezték az Interpolnál. A kérés oka: egy évvel ezelõtt Trump utasítására amerikai légicsapásokban megölték Kászim Szulejmáni iráni legfõbb parancsnokot. Eszmaili az iráni állami televízióban elmondta, hogy konstruktív együttmûködés zajlik az ügyben a szomszédos Irakkal.
Az alaszkai, 78 ezer négyzetkilométeren elterülõ vadrezervátum nagyjából 5 százalékára vonatkoznak ezek az engedélyek Fotó: freepik.com
Másrészt a Trump-adminisztráció megnyitotta Alaszka sarkvidéki nemzeti parkjának (ANWR) egy részét az olajkitermelõk elõtt. Az alaszkai, 78 ezer négyzetkilométeren elterülõ vadrezervátum nagyjából 5 százalékára vonatkoznak ezek az engedélyek, valamint a kõolaj- és földgázkitermelési jogok tíz évig érvényesek. A BBC News megtudta, a terület kulcsfontosságú élõhely számos állat, köztük a jegesmedve számára, amelynek vemhes nõstényei a térségben alakítanak ki odúkat maguknak a téli hónapokban, hogy azokban hozzák világra kicsinyeiket. Ráadásul a nemzeti park ad otthont továbbá a világ egyik legnagyobb, nagyjából 200 ezer egyedet számlál Grant-karibucsordájának.
Betsy DeVos oktatásügyi miniszter is lemondott a szerdai események miatt Fotó: whitehouse.com
Harmadrészt egyre többen mondanak le a kormányából és a tanácsadói körébõl a szerdai események és a Capitolium ostromában játszott szerepe miatt. Mint azt korábban megírtuk, elsõként Elaine Chao közlekedési miniszter távozott a kabinetbõl, õt pár órával késõbb Betsy DeVos oktatásügyi miniszter követte. Ugyancsak beadta lemondását a Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsának négy tekintélyes tagja. Mindannyian azzal indokolták döntésüket, hogy az elnöknek szerepe volt a Capitolium elleni ostromban azzal, hogy elõtte híveinek gyújtóbeszédet mondott.