Az új rendelet értelmében az uniós kifizetések visszatarthatók azoktól az országoktól, ahol az uniós források kezelése kapcsán bebizonyosodik a jogállamiság megsértése. A jogerõre emelkedett új rendelet 2021. január elsejétõl az unió és a tagállamok közös kezelésében álló forrásokra érvényes.
A tagországok állam-, illetve kormányfõit tömörítõ Európai Tanács a múlt héten erõsítette meg a júliusi EU-csúcstalálkozón elfogadott megállapodást az Európai Unió következõ hétéves költségvetésérõl és a koronavírus-járvány utáni helyreállítási alapról. Az MTI megírta, hogy a rendelethez záradékot csatoltak, amely szerint az uniós pénzek felügyeletét szolgáló jogállamisági mechanizmus csak akkor lesz elindítható, ha egy tagállam intézkedései az Európai Unió pénzügyi érdekeit sértik.
A mechanizmus alkalmazása esetén elsõ lépésként, amennyiben megállapítja, hogy egy tagállam jogsértést követ el, az Európai Bizottság javasolhatja a feltételrendszerhez kapcsolódó eljárás megindítását. Ezt követõen a tagállamokat tömörítõ Tanácsnak egy hónap, kivételes esetben három hónap áll rendelkezésére, hogy minõsített többséggel szavazzon a javasolt intézkedésekrõl. A teljes döntési mechanizmus idõtartama 7-9 hónap. Az Európai Bizottság arra is jogosítványt kapott, hogy az adott tagállamnak járó támogatás soron következõ részletének csökkentésével kiigazítsa a tagállamnak járó kifizetéseket.