A Szövetségi Légügyi Hivatal (FAA) tavaly márciusban rendelte el a gép üzemeltetésének szüneteltetését, miután fél éven belül ezzel a típussal két halálos katasztrófa is történt, amelyekben 346-an vesztették életüket. A Boeing 737 MAX elsõ légikatasztrófája 2018 októberében volt, akkor a Lion Air JT610-es járata zuhant le, fél évvel késõbb az Ethiopian Airlines ET302-es járatát teljesítõ gép szenvedett balesetet.
Mindkét eset nem sokkal a felszállás után történt, a vizsgálatok kiderítették, hogy a MAX új fejlesztésû átesésvédelmi rendszere mûszaki hiba és tervezési hiányosságok miatt úgy érzékelte, a repülõgép átesett, ezért lefelé nyomta a gép orrát. Ebbõl a helyzetbõl a pilóták már nem tudták kihozni a gépet, és lezuhantak.
Késõbbi vizsgálatok azt is kiderítették, hogy a Boeing elhallgatta ezen rendszer létét a hatóság és a pilóták elõl, a hanyag tervezés, és a nem megfelelõ engedélyeztetés miatt az Egyesült Államok kongresszusa a gyártót és az FAA-t is elmarasztalta, és törvényjavaslatot nyújtottak be az engedélyeztetési eljárás módosításáról.
A Boeing 737 MAX két katasztrófája felszállás közben történt Fotó: wikipedia.org
A Boeing több milliárd dollárt fordított a gép áttervezésére, a tilalom visszavonásával egyidejûleg a hatóság légialkalmassági direktívát adott ki, ebben rögzítették, hogy milyen módosításokat kell végrehajtani. Emellett elõírták a korábban nem kötelezõ, pilótáknak szóló átképzési program teljesítését is.
Steve Dickson, az FAA elnöke a közösségi médiában is megjelent videoüzenetben közölte, minden megtettek azért, hogy ne forduljon elõ olyan baleset a géppel, mint az elõzõ kettõ. A katasztrófákhoz vezetõ okokat feltárták, a mûszaki hibákat kijavították, így a 737 MAX teljes mértékben biztonságos. Az FAA jóváhagyása, a mûszaki módosítások, valamint a pilótaképzés után a 737 MAX csak az Egyesült Államok légterében használható, a kanadai, európai, kínai, orosz és brazil hatóságok a korábbi szokástól eltérõen önmaguk is bevizsgálták a repülõgépet, de hivatalosan még nem közölték, mikor adhatják ki újra a repülési engedélyt.