Közeledik a fûtési szezon, viszont az még egyáltalán nem biztos, hogy 2023-ban is meghirdetik a tavalyról ismert, hatósági áras tûzifaprogramot. Legalábbis az Agrárminisztérium a Pénzcentrum ezt firtató kérdésére nem válaszolt egyértelmûen. Megkeresésükre azt írták, hogy "a kormány továbbra is biztosítja a rezsicsökkentett árakat a magyar családoknak."
Amennyiben a tûzifaprogram ismételt meghirdetésérõl születik kormánydöntés, tájékoztatni fogjuk a lakosságot - fogalmazott a minisztérium.
Gulyás Gergely kancelláriaminiszter tavaly szeptember nyolcadikán jelentette be, hogy hatósági árat vezetnek be a tûzifára 10 köbméternyi mennyiségig a lakossági vásárlók esetében. Akkor az alábbi erdei köbméterárakat határozták meg a fafajtákra:
- Keménylombos: 30 000 Ft
- Lágylombos: 19 000 Ft
- Fenyõ: 19 000 Ft
Ugyanakkor ebben nem volt benne sem a fa kiszállítása, sem annak kályhakészre darabolása. Ez a két tétel még távolságtól és mennyiségtõl függõen további tízezrekkel terhelhette meg a favásárlókat, ha nem tudták maguknak elintézni a szállítást és a favágást.
Egy mázsa tûzifa ára tavaly július óta több mint 16 százalékot emelkedett Fotó: Pixabay
Az intézkedés idén április 15-ig volt érvényben, és az Agrárminisztérium közölte, hogy a program alatt összesen több mint 1 253 000 köbméter tûzifára fizettek be az állampolgárok, összesen több mint 170 000 háztartásból.
A helyzet sokkal drasztikusabb irányba mozdult a hatósági faárak tavaly szeptemberi bevezetése óta, ugyanis a KSH adatai szerint egy mázsa tûzifa ára tavaly július óta több mint 16 százalékot emelkedett. De ez még hagyján, ugyanennyi brikettért 70 százalékkal többet kell fizetni ma, mint egy évvel ezelõtt.
Manapság 100 kiló "egységes fûrészelt tûzifáért" 8290 forintot kérnek el országosan, tavaly júliusban még 5010 forintba került. 100 kilónyi fabrikett ára egy évvel ezelõtt még 10 570 forint volt, manapság már átlagosan 18 020 forintot kérnek érte.