A felsõoktatásba jelentkezõknek mindössze az 1,2 százaléka jelölte meg elsõ helyen a pedagógus-pályát derül ki az Oktatási Hivatal számaiból. Az önmagában elkeserítõ statisztikát tovább rontja, hogy kémia vagy fizika tanárnak szinte senki sem jelentkezett adta hírül az ATV Híradó.
Az elmúlt tizenkét évben idén jelentkeztek a legtöbben a felsõoktatásba, közel százhuszonhat és fél ezren. Tanárnak viszont nagyon kevesen készülnek. Az eduline arról ír, hogy a tanárképzések idén sem kerültek be a felvételi tíz legnépszerûbb szakja közé. A Híradó stábjának nyilatkozó Dalma húsz évvel ezelõtt tanult kémiát a szegedi tudományegyetemen, most egy budapesti iskolában tanítja a tárgyat.
A felvi.hu adatait böngészve idén fájóan sok a nulla, ha megnézzük, mennyien jelentkeztek kémia vagy fizikatanárnak az ország legnagyobb tanárképzõjére, az ELTE-re. Dalma is tapasztalja, hogy folyamatosan csökkentik a kémia és fizikaórák számát, mert nincs elég oktató. A tanár egy országos szakmai csoport tagja, ott sok problémáról hall.
Kémia vagy fizika tanárnak szinte senki sem jelentkezett Fotó: ATV
,,Testnevelés, biológia, magyar de már volt olyan hogy ének szakos kolléga mondta, hogy kémiát kell tanítani és segítsünk neki, hogy hogyan tudná ezt általános iskola 7. 8. osztályában abszolválni" fogalmazott a pedagógus. Aki orvosnak készül, annak fizikából vagy kémiából kötelezõ emelt szintû érettségit tennie. Csökkent óraszámban viszont lehetetlen felkészíteni a diákokat erre, mondja Zeller Dalma.
Egyelõre semmi magyarázatot nem adott a belügyminisztérium arra, hogy hogyan tervezik a helyzetet orvosolni, valamint igaz-e, hogy a tanárok áthelyezése az elsõ számú. A Pedagógusok Szakszervezetének újonnan megválasztott elnöke szerint a kormány a státusztörvénnyel az oktatás válságáról akarja elterelni a figyelmet.
Õk ezért minden párttól azt kérik, hogy utasítsák el a státusztörvényt. Totyik Tamás azt is pontosan tudja, hogy egyedül nem fognak áttörést elérni. ,,A gazdaság szereplõinek kellene felébredni abban az ügyben hogy nagyon súlyos árat fognak fizetni a következõ 5-10 évben ha nem megfelelõ képzettségû diákok kerülnek ki a munkaerõpiacra" fogalmazott a PSZ elnöke.