Egy átlagos áruházi dolgozó havi bére akár a bruttó 400 ezer forintot is meghaladhatja már Magyarországon belépés után, ami néhány év után akár a félmillió forintos határt is elérheti. A munkaerõhiány miatt az élelmiszerláncok tulajdonképpen egymásra licitálnak a fizetésekben, ami azt eredményezte, hogy egyre többen lennének bolti eladók a magas kereset reményében.
A nehéz gazdasági helyzetben rákapcsoltak az élelmiszerláncok, és túlzás nélkül rohamtempóban emelik a dolgozók fizetését, ezzel kisebb bérháborút generálva. A fizetések gyakran infláció feletti emelése ráadásul nemcsak a már meglévõ munkavállalókat érinti, hanem az új belépõket is magasabb összegért próbálják kötelékükbe csábítani az érintett vállalatok.
A számok nyelvén ez úgy néz ki, hogy a legtöbb helyen egy átlagos áruházi dolgozó havonta bruttó 400 ezer forintot is hazavihet, bolti eladó pozícióban pedig 550 ezer forint körül mozog a piacon az elérhetõ legmagasabb bruttó bér. Ráadásul fejlõdési potenciál is van ebben a munkakörben, hiszen késõbb boltvezetõként ennél is többet, 700-800 ezer forint bruttót is zsebre rakhatnak a dolgozók.
Az élelmiszerláncok túlzás nélkül rohamtempóban emelik a dolgozók fizetését Fotó: Pixabay
Scherzer Marcell, online oktatás szakértõ elmondta, az élelmiszerláncoknál továbbra sem lehet a munkaerõ túltöltöttségérõl beszélni, inkább munkaerõhiány van, ebbõl is következik, hogy aránylag magas fizetésekkel keresik az új munkatársakat is. Hozzátette, egyre nagyobb is az érdeklõdés a kecsegtetõ bérek miatt a bolti eladó tanfolyamok iránt, melyek minden alkalommal maximális létszámmal indulnak el.
Nem túl költséges és válságálló képzésrõl beszélhetünk, hiszen bolti eladókra és élelmiszer eladókra egyaránt szükség lesz folyamatosan, függetlenül attól, hogy épp milyen idõszak van a gazdaságban vagy mi történik a világban körülöttünk. Hiába vagyunk egy válság derekán, az élelmiszerrõl nem mondanak le az emberek, és a házhozszállítás ebben a tekintetben még gyerekcipõben jár mondta Scherzer Marcell.