Illegális kínai rendõrõrs mûködhetett Budapesten a Belügyminisztérium tudta nélkül írta a hvg.hu egy Kínára szakosodott jogvédõ civil szervezet tanulmányára hivatkozva. A Safeguard Defenders szerint a közelmúltig Budapesten két helyen Józsefvárosban és Kõbányán üzemelhetett olyan kínai szolgáltató állomás, amelyeket jogvédõk a kínai rendõrség illegálisan kihelyezett irodájaként azonosítottak.
Négy kontinensen legalább harminc ilyen állomást lepleztek le, a Belügyminisztérium viszont nem tud a kínai rendõrség magyarországi jelenlétérõl. Ezek az állomások a Safeguard Defenders nyomozása szerint adminisztratív szolgáltatásokat nyújtanak, például a kínai diaszpóra tagjai meghosszabbíthatják a jogosítványukat, de ez csak amolyan fedõtevékenység, mert emellett titkos és illegális rendõri munkát is folytatnak.
Az rtl.hu információja szerint Kína elõször azzal az indokkal hozta létre ezeket a szolgáltató állomásokat, hogy mivel külföldön több olyan telekommunikációs csalás van, amelyben az elkövetõk és az áldozatok is kínaiak.
A külföldi rendõrségi hálózat Hszi Csin-ping kínai pártfõtitkár kezdeményezésére jött létre Fotó: rtl.hu
Úgy állítják be ezeket az illegális irodák tulajdonképpen az áldozatoknak segítenek, míg az elkövetõket rábírják, hogy térjenek vissza Kínába. Mûködési módjuk az egész világon ugyanaz. A tisztviselõk a WeChat segítségével kapcsolatot teremtenek a helyi kínai közösséggel, és csalások , valamint egyéb bûncselekmények elleni védelmet kínálnak.
De sokkal inkább úgy tûnik, hogy Peking a valóban létezõ bûncselekmény-sorozatot csak ürügynek használja, hogy kiépítse ezt a hálózatot. A hírszerzési forrásokból dolgozó Intelligence Online nevû szaklap értesülése szerint a külföldi rendõrségi hálózat Hszi Csin-ping kínai pártfõtitkár kezdeményezésére jött létre.