Az egyre jobban elszabaduló energiaárak, az egyre nagyobb infláció, illetve a gyenge forint miatt egyre több nagyváros és település kerül nehéz helyzetbe. Miskolc pénzügyi helyzete miatt állami segítségre szorulhat, míg Szegeden hivatalok, intézmények, szabadidõs létesítmények sora zár be az energiaválság miatt.
A 24.hu információi szerint Miskolcot költségvetési szempontból már a 2022-es évet is veszélyeztetik az elképesztõ magasságokba emelkedett energiaárak, a 2023-as év azonban a most megismert számok alapján szinte reménytelennek tûnik.
Miskolc költségvetése mintegy 40 milliárd forint. A városvezetés szerint, ha csak a kötelezõ feladatokat ellátó szervezetek rezsiköltségeit veszik figyelembe, akkor már 2022-ben is 6,5 milliárd forintot kell kiadnia városnak szemben a 2021-ben 2,5 milliárd forinttal , de 2023-ban már több mint 17,5 milliárd a költség.
Miskolc pénzügyi helyzete miatt állami segítségre szorulhat Fotó: wikipedia
A nem kötelezõ feladatok esetében a kifizetendõ számlák volumene: 2021-ben 300 millió, 2022-ben 930 millió, 2023-ban 2,4 milliárd forint. Múlt héten több megszorító intézkedést vezettek be, hiszen többek között bezárnak a város fürdõi, és emiatt 110 embert el kellett küldeni. Így legalább az alapellátásokra óvodai és bölcsõdei ellátás, közlekedés, idõsellátás, közétkeztetés jut pénz, mégha meghúzott nadrágszíjjal is.
Szegeden is hatalmas a baj, ráadásul megérkeztek az elsõ, már nem rezsicsökkentett energiaszámlák. A Szeged.hu arról ír, hogy a gázt hétszeres áron kapja az önkormányzat október 1-jétõl a tavalyi 500 millióról drágul 3 milliárd 500 millió forintra , a távfûtésnél tizenegyszeres a drágulás, ez legalább 700 millió forint pluszköltséget jelent.
Az áramért tavaly 2 milliárd forintot kellett fizetniük, ez a szerzõdés december 31-éig érvényben van. Az új közbeszerzés során az MVM egy tízszeres árajánlatot adott. Azt remélik, hogy sikerül lealkudni a mostani ár hétszeresére.
A Tisza-parti város mûködõképessége érdekében Szeged gazdasági alpolgármestere, Kovács Tamás azzal a javaslattal áll a közgyûlés elé, hogy több kulturális és sportlétesítmény így a Szegedi Nemzeti Színház is , számos idõsklub és szociális ellátóhely, valamint számos hivatal így a polgármesteri is hónapokra bezárjon. Az érintett intézmények december 1-jétõl március 3-ig nem fogadnak majd vendégeket.
A gázt hétszeres áron kapja Szeged városa október 1-jétõl, míg a távfûtésnél tizenegyszeres a drágulás Fotó: wikipedia
Az Anna fürdõben is csak a járóbeteg-szakellátás mûködik majd, és december 19-tõl március 3-ig a vizes részleg zárva lesz. Kényszerszünetet tart a könyvtár, a bábszínház és a Tourinform-iroda, valamint a tájház. Január-februárban nem lesz díszkivilágítás és leállnak a szökõkutak.
Három hónapra bezár három óvoda, az érintett gyerekeknek máshova kell járniuk. Az intézményekben 20-22 fok lesz. A bölcsõdék a lehetõ legrövidebb ideig lesznek nyitva a március 3-ig tartó téli idõszakban. A létesítményeknek a felnõttek által használt szociális helyiségeiben, továbbá a közlekedõkben és a raktárakban legfeljebb 18 Celsius-fok lehet.