Úgy tûnik, tartós maradhat a tûzifahiány Magyarországon, ugyanis Tóth János a Fagazdasági Országos Szakmai Szövetség (FAGOSZ) fõtitkára a penzcentrum.hu kérdésére elmondta, a jelenlegi szükséglet kitermeléséhez megközelítõleg 6-8 hónap szükséges. Évente megközelítõleg 6-7 millió köbméter fa kerül kitermelésre, aminek durván a fele ipari hasznosításra kerül: bútort, falemezeket stb. gyártanak belõlük.
Azaz körülbelül 3,5 millió köbméter fa maradt tüzelõnek, amit 700-800 ezer köbméternyi fával kéne most kiegészíteni a becslések szerint szinte egyik pillanatról a másikra. Nos, ez teljesen lehetetlen, ráadásul a tûzifa jelentõs részét már a nyár elején felvásárolták, ráadásul az õszi kitermelési idõszak pedig még csak most kezdõdött el.
A szakember szerint a termelés nem tud lépést tartani a megnövekedett igényekkel, arról nem beszélve, hogy a fának állnia kell, mielõtt eladásra kerül. Mint mondta, ha nedves fával gyújtunk be, annak érthetõen kisebb a fûtõértéke, hiszen a belõle elpárolgó nedvesség rontja a meleg elõállító képességét.
Az õszi kitermelési idõszak pedig még csak most kezdõdött el Fotó: freepik.com
Az, hogy meddig kell pihennie egy fának az sok mindentõl függ: milyenek a szélviszonyok, a levegõ nedvességtartama stb. Ezért se igaz feltétlenül, hogy egy éven keresztül száradnia kell a fának. A legtöbb esetben ez már inkább csak hagyomány, hiszen lehet 1-2 hónap alatt már tüzelésre kész magyarázta a FAGOSZ fõtitkára.
A fentiek mellett nagy gondot jelent az is, hogy a szektor jelentõs munkaerõhiánnyal is küzd, ugyanis a COVID miatt a tapasztalt szakemberek közül sokan mentek el az építõiparba dolgozni, ahol jobb munkafeltételek és fizetések várták õket. Így jelenleg mintegy 35 ezer fõt foglalkoztatnak az erdõgazdaságok országosan.
A fának állnia kell, mielõtt eladásra kerül Fotó: freepik.com
Nincs arra kapacitás, hogy a tervszerû erdõgazdálkodás részeként ennyi fát kitermeljenek. Lényegében megvan a fa, de nincs hozzá ember. Ráadásul, ha van is kitermelõ és megfelelõ gép, akkor is felmerülhetnek még további gondok például az üzemanyaghiány , amik miatt tovább nõ a várakozási idõ is.
Elmer Tamás, az Országos Erdészeti Egyesület fõtitkára mindehhez hozzátette, könnyen lehet, hogy nem kerül idõben piacra a fa ahhoz, hogy idén fûthessenek vele. Ugyanakkor a szakember úgy véli, azok sem járnak sokkal jobban, akik a hatósági ár sokszorosáért inkább magángazdálkodásoktól szeretnék beszerezni a tûzifát télire, hiszen õk sincsenek sokkal jobb helyzetben.