403.55 Ft

357.09 Ft

Decemberben is folytatódik az áresés a benzinkutakon

Kiemelt kategóriák

Egészség
Orosz-ukrán háború
Utazás
Foci-VB
Interjúk
Életmód
Nagyvilág
Friss
Kultúra
Otthon
Autó
Sport
Gazdasági hírek

További kategóriák

Szórakozás
Olimpia
Balesetek-bűnügyek
Időjárás
Karrier
Belföldi hírek
Hirdetési felületek
Tech és tudomány
Belföldi hírek

Világháborús robbanótestet találtak az esztergomi bazilika kupolájában

10perc.hu
2022. 02. 16.

Második világháborús robbanótestet találtak az esztergomi bazilika kupolájában a felújítás közben.

2020-ban kezdõdött meg az esztergomi bazilika felújítása, és éppen egy éve emeltek ki a fõszékesegyház kupolájának aranykeresztjébõl egy olyan idõkapszulát, amelyet még 1845 augusztusában helyeztek ott el. A 100 méter magasból lehozott rézhenger felnyitása nem volt egyszerû feladat, mert egy második világháborús repesztalálat következtében a védõburok kilyukadt és deformálódott, de végül sikerült megmenteni a korabeli építkezést megörökítõ, több mint 175 éves dokumentumokat.

Kedden azonban a honvédség tûzszerészeit is riasztották a Nagyboldogasszony- és Szent Adalbert-fõszékesegyházhoz. A rekonstrukciós munkák során ugyanis a kupoladob oldalfalába fúródva - a feltételezések szerint - egy robbanótest került elõ.

A lövedéket sikeresen eltávolították és megállapították, hogy egy 76 milliméteres, második világháborús eredetû, szovjet repeszgránát került elõ. A robbanótest gyújtószerkezete becsapódásának pillanatában letört, az eszköz pedig deformálódott. A gránáttest robbanóanyagot tartalmazott, szállítható állapotú volt, így azt el is vitték a Magyar Honvédség központi gyûjtõhelyére, késõbbi megsemmisítésre.

Kitértek arra is, hogy feljegyzések szerint 1945-ben a harcok során több mint 90 különbözõ típusú, illetve gyártmányú robbanóeszköz hullhatott az esztergomi bazilikára, mert a kupola kiváló megfigyelõállást biztosított a harcoló katonáknak. A bevetett tüzérségi eszközök jelentõs sérüléseket okoztak az épületben: súlyosan megrongálták az oszlopcsarnok egyik elemét, a kupola héjazatát, és tönkretették az eredeti Mooser-orgonát is.

"A világégés nyomai már régen nem láthatóak a fõszékesegyházon, de ez az eset is mutatja, hogy a legváratlanabb helyekrõl is kerülhetnek elõ szunnyadó robbanóeszközök, több mint 75 évvel a második világháború lezárását követõen" - közölte a Magyar Honvédség tûzszerészezrede szerdán a Facebook-oldalán.

Főkép forrása:

https://www.facebook.com/tuzszereszhadihajo

Címkék:

További cikkek

Népszerű cikkek

Kapcsolódó cikkek