Ahogy arról a 10perc.hu beszámolt róla, a Magyar Közlönyben megjelent az a rendelet, amely alapján nem az alapbérük, hanem a szakmai pótlékuk nõ a pedagógusoknak és az óvónõknek január 1-tõl az eddigi 10%-ról 20%-ra. Ez pedig azt jelenti, hogy a fizetésük továbbra is a 2014-es minimálbérhez, azaz 101.500 forinthoz van kötve.
Hogy miért rossz ez a megoldás az oktatásban dolgozóknak? Nos, az egyik leglényegesebb, hogy a pótlék nem számít bele a nyugdíjalapba. Aztán a közoktatásban munkát vállalóknak csak a nagy része kap ebbõl a szakmai pótlékból, ráadásul a rendelet alapján január 1-tõl a portfolio.hu számításai alapján egy pályakezdõ pedagógus alapbére bruttó 260 ezer forint lesz, és e mellé jön bruttó 52 ezer forint bérpótlék.
Ezzel a felsõfokú végzettséggel rendelkezõ pedagógusok januártól éppen annyit kereshetnek majd, mint a kezdõ szakmunkás, akinek a garantált bérminimuma szintén bruttó 260 ezer forintra emelkedik 2022 elejétõl, majd az olló szép lassan tovább nyílik, és nem a pedagógusok elõnyére.
Nem véletlenül hangoztatják a szakszervezetek, ha marad ez a fajta bértábla, akkor még nagyobb lesz a pedagógushiány, ugyanis a végzõsök szinte azonnal pályaelhagyókká is válnak. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) pontosan kiszámolta, mennyivel kevesebbet keresnek a pedagógusok a jelenlegi bérezésükkel annál, mintha a béralapot a mindenkori minimálbér adná. A fenti táblázatból jól látható a két fizetés közötti különbség, ráadásul más foglalkozások esetén nincs meg ez a különbségtétel.