403.55 Ft

357.09 Ft

Nyaralni indulsz? Vigyázz, mert a kiberbûnözõk nem mennek szabadságra!

Kiemelt kategóriák

Egészség
Orosz-ukrán háború
Utazás
Foci-VB
Interjúk
Életmód
Nagyvilág
Friss
Kultúra
Otthon
Autó
Sport
Gazdasági hírek

További kategóriák

Szórakozás
Olimpia
Balesetek-bűnügyek
Időjárás
Karrier
Belföldi hírek
Hirdetési felületek
Tech és tudomány
Belföldi hírek

Ismét szolgáltatók nevében elkövetett csalásokra figyelmeztet a rendõrség

10perc.hu
2021. 04. 06.

Ismét szolgáltatók nevében elkövetett csalásokra figyelmeztet a rendõrség. Honlapjukon kedden azt közölték: az utóbbi hetekben ismét emelkedett a közmûszolgáltatók nevében kiküldött adathalász e-mailek száma.

Az Országos Rendõr-fõkapitányság (ORFK) kommunikációs szolgálata felhívta a figyelmet: a közigazgatási szervek, közmû- vagy más szolgáltatók jellemzõen nem elektronikus üzenetben keresik meg a lakosságot esetleges díjhátralékok megfizetésével, támogatások folyósításával kapcsolatban, az minden esetben kizárólag hivatalos csatornán - postai levelezési címen vagy ügyfélkapun - keresztül történik - számolt be az MTI.

Kifejtették: az adathalászok e-mailek, weboldalak, nyereményjátékok révén próbálnak személyes vagy bankkártyaadatokhoz jutni, amelyeket késõbb bûncselekmények elkövetéséhez használnak fel. Az adathalász e-mailek közös jellemzõje, hogy egy idegen - nem a szolgáltatóhoz köthetõ - feladótól származnak, és bár arculati elemeikben hasonlítanak a szolgáltató által használtakhoz, jellemzõen tört magyarsággal megfogalmazott, helytelen nyelvtani szerkezeteket alkalmazó szöveges üzenetek, amelyekben a mellékelt hivatkozásra kattintással adathalász weboldalra irányítják a címzetteket.

Ezek a weboldalak szintén használják azokat az arculati elemeket, amelyek az igazi szolgáltatóval hozhatók összefüggésbe, de jellemzõen leegyszerûsített megjelenítést, nem mûködõ gombokat, hivatkozásokat, illetve helytelenül megfogalmazott kifejezéseket használnak - tették hozzá.

Az ORFK kiemelte: ha valaki ilyen e-mailt kap, vagy felmerül a gyanú, hogy adathalász üzenettel lehet dolga, mindig elõvigyázatosan járjon el. Különösen figyelni kell, ha a küldõ nem a szolgáltató hivatalos csatornáiról adja fel az üzenetet, vagy abban bármilyen személyes vagy bankkártyaadat megadását kéri.

Emlékeztettek arra, hogy a magyar szolgáltatók többségének weboldalai .hu végzõdésû tartományban találhatók. Így ha a hivatkozott oldal nem ilyen végzõdéssel nyílik meg, akkor senki ne adja meg a személyes vagy a bankkártyaadatait. Ezeket nem szabad megadni olyan weboldalon sem, amelyrõl csak egy figyelemfelhívó üzenet alapján értesült valaki. Az ismeretlen webhelyeken regisztráláskor pedig mindig olyan jelszót kell választani, amelyet más szolgáltatásokban nem használunk.

Ha valaki már regisztrált ilyen weboldalon, akkor érdemes lecserélni az e-mail és a közösségi média felületein regisztrált fiók jelszavát, korlátozni a megadott bankkártya elektronikus használatát, illetve annak cseréjét igényelni az esetleges késõbbi visszaélések megelõzése érdekében - ajánlja a rendõrség.

Azt írták: ha valaki gyanús weboldalt talál, azt a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság által üzemeltett Internet Hotline felületén, a https://e-nmhh.nmhh.hu/e-nhh/4/urlapok/esf00120/ címen lehet jelenteni.

Főkép forrása:

freepik.com

Címkék:

További cikkek

Népszerű cikkek

Kapcsolódó cikkek