A nyár elsõ hónapjában 20-40% közötti visszaesésrõl számoltak be a szállodák tavalyhoz képest derül ki a Portfolio cikkébõl.
A drámai visszaesés egyik oka, hogy az óriási infláció miatt kevesebben nyaralnak idén, másrészt a fizetõképes kereslet gyakran külföldi utakat választ.
Bízunk a jobb júliusi és augusztusi számokban, jelenleg azonban nagyon last minute foglalások vannak. Ha rossz az idõ, nem jönnek a turisták, ha viszont jobb idõ várható, 1-2 napon belül, akár még aznap érkeznek a vendégek magyarázta a lapnak Flesch Tamás, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének elnöke.
Fotó: turizmus.com
Kovács László, a Magyar Vendéglátók Ipartestületének elnöke szerint most éppen az ellentéte történik annak, ami 2020-21-ben, a koronavírus-járvány éveiben volt.
Akkor alig lehetett külföldre menni, ezért amikor nyitva lehettek az éttermek, jelentõs volt a forgalom. Viszont az emberek többsége évekig nem ment külföldre nyaralni, aki pedig most megteheti, az el is megy. Õk most hiányoznak az éttermek forgalmából mutatott rá.
Forsthoffer Ágnes, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének balatoni régióvezetõjének elmondása szerint ráadásul az év elsõ 5 hónapja sem volt igazán sikertörténet. Szerinte ezt az idõszakot a kedvezõtlen idõjárás is befolyásolhatta.
Szabó Tamás, a Szallas.hu Magyarországért és Horvátországért felelõs igazgatója úgy véli, a helyzet javításához az kell, hogy a hazai szállásadók mielõbb versenyképessé tegyék ajánlataikat belföldön és vonzóbbak legyenek a magyarok számára, mint egy külföldi utazás. Ehhez idén egyértelmûen az alacsonyabb árakra, szezonközi akciós ajánlatokra van szükség.
A Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ (NTAK) adatai alapján egyébként a beköszöntõ kánikula jót tett a balatoni forgalomnak: a második, júliusi hétvégén 7 százalékkal nõtt a szálláshelyek vendégforgalma az elsõ, esõs hétvégéhez képest a Balaton partján.