Közeleg a nyár, és sokan nem belföldön szeretnék kipihenni a hétköznapok fáradalmait. Persze, nem árt, ha tudjuk, hogy mire kell odafigyelnünk, hogy a nyaralás tökéletes legyen. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal arra hívta fel a figyelmet, hogy külföldi utazás esetén be kell tartani a jövedéki termékekre, kisállatokra és a készpénzre vonatkozó speciális szabályokat is.
Mint írták, a szabályok közötti eligazodáshoz figyelembe kell venni az úti célt, ugyanis az Európai Unió (EU) határain belüli, illetve azon kívüli utazásokra más-más szabályok vonatkoznak. Ha valaki az Európai Unió tagállamai között utazik, akkor alapesetben a saját célra vagy ajándékba vásárolt termékek ki- és behozatalára nincsenek korlátozások.
Vannak azonban olyan áruk veszélyeztetett vadon élõ állat- és növényfajok, gyógyszerek, vadászfegyverek, alkohol és dohánytermékek, illetve a háziállat utaztatása -, amik korlátozáshoz, engedélyhez kötöttek. Érdemes igazolást kérniük orvosuktól a folyamatos gyógyszeres kezelésben részesülõknek, mert csak a háziorvosuk által elõírt mennyiségû gyógyszert vihetik magukkal tagállami utazásaikra.
Nem árt, ha tudjuk, hogy mire kell odafigyelnünk, hogy a nyaralás tökéletes legyen Fotó: Freepik
Az EU-n belül házikedvenc kizárólag olyan állatútlevéllel (pet passport) kísérheti gazdáját külföldre, amit a gazda lakóhelye szerint illetékes állatorvos állított ki. Speciális szabályok vonatkoznak többek között a veszélyeztetett, vadon élõ állat- és növényfajokra, azok élõ és élettelen egyedeire, valamint a belõlük készült termékekre, ideértve a vadásztrófeát és a preparátumot is. Ezek behozatala és kivitele mind az unióban, mind harmadik országban alapvetõen tilos, vagy engedélyhez kötött.
Egyes ajándéktárgyként megvásárolható elefántcsont-, teknõspáncél- vagy egzotikus bõrtermékek engedély nélküli behozataláért természetvédelmi bírság, és akár hároméves szabadságvesztés is kiszabható tették hozzá.
Az EU-n belül a jövedéki termékek például alkohol, cigaretta, üzemanyag nem kereskedelmi célú szállításához magánszemélynek nem szükséges engedély, de mennyiségi korlátozás vonatkozhat ezekre. A nem kereskedelmi mennyiség megítélésénél határértéknek számít - de nem feltétlenül döntõ szempont - például 800 szál cigaretta, 200 szál szivar, 110 liter sör vagy például 90 liter bor, pezsgõ.
A behozatali szabályok szempontjából az sem mindegy, hogy az unión kívülrõl mivel utazunk Magyarországra: 17 éves kor felett légi úton például 200 szál, egyéb úton 40 szál cigaretta, 16 liter sör, 4 liter bor hozható be vám- és adómentesen.
Az Európai Unió (EU) határain belüli, illetve azon kívüli utazásokra más-más szabályok vonatkoznak Fotó: Freepik
Alkohol- és dohánytermék kivételével különféle áruk légi úton 430 euró, közúti és vasúti forgalomban 300 euró értékben hozhatók be vám- és adómentesen. 15 év alatti utasoknál az utazás módjától függetlenül 150 euró az értékhatár. Behozható és kivihetõ a magángépjármûvek és motorkerékpárok gyári üzemanyagtartályaiban lévõ üzemanyagon felül kannában, jármûvenként legfeljebb 10 liter üzemanyag.
A készpénzre is figyelni kell: minden olyan, az Európai Unió külsõ határait átlépõ utas, akinél 10 000 euró vagy ennél több készpénz akár különbözõ pénznemekben vagy ennek megfelelõ összértékû, készpénz-helyettesítõ eszköz van, köteles azt írásban bejelenteni annál a vámhatóságnál, ahol az unió területére be- vagy onnan kilép.
Az értékpapír, kötvény, részvény, utazási csekk mellett a legalább 90 százalékos aranytartalmú aranyérmék és a legalább 99,5 százalékos aranytartalmú aranyrudak, aranyrögök, aranyszemcsék is beleszámítanak az értékbe.