Sok család indul el ilyenkor autóval nyaralni, ám minden esetben nagy kérdés, miként tudhatnánk az úton a legnagyobb biztonságban a gyermekeinket. Nos, összeszedtük, hogy milyen teendõink vannak, ha gyerekkel indulunk hosszabb autós útra.
Az elsõ dolog mindig a megfelelõ gyerekülés legyen. A legbiztonságosabb az ISOFIX-rendszer, aminek lényege, hogy az ülés két ponton rákapcsolódik a karosszérián lévõ fülekre, így az ülés és a karosszéria együtt mozog, baleset esetén szinte megszûnik az öves rögzítés során tapasztalható másodlagos rántás. Elsõ ülésre csak akkor tegyünk gyerekülést, ha a légzsák kikapcsolható.
Az elsõ dolog mindig a megfelelõ gyerekülés legyen Fotó: freepik.com
Egészen pici babának ott a bébihordozó, amit mindig a menetiránynak ellentétes irányban kell felszerelni. Erõsebb fékezéskor, ütközéskor a kisgyermek még viszonylag gyenge nyakizmai menetiránnyal szemben még nem tudják megfelelõen tartani a fejet, ami sérüléshez vezet. A hordozót ne helyezzék el túl meredeken, a gyermek feje és az elsõ ülés között legalább 55 cm távolságot kell tartani.
Vásárlás elõtt próbáljuk ki a gyerekkel együtt, hogy komfortosan érzi-e magát a gyerekülésben. Egy többszáz kilométeres úton a felnõtteknek lényegesen nagyobb mozgásterük van szó szerint, hogy pozíciót váltsanak. Ügyeljünk arra, hogy az öv és a váll az elõírt helyeken fusson, azaz ne vágjon be a nyakba vagy a gyomorba. A nagyobb gyerekek esetén használt ülésmagasító funkciója is elsõsorban az, hogy az öv a megfelelõ helyen fogja a testet.
Egészen pici babának ott a bébihordozó, amit mindig a menetiránynak ellentétes irányban kell felszerelni Fotó: freepik.com
Indulás elõtt minden esetben aktiváljuk az ajtó gyerekzárát. A jellemzõen az ajtó oldalában elhelyezett kis retesz arra szolgál, hogy az ajtót csak kívülrõl lehessen kinyitni, belülrõl semmiképpen sem. Ugyanilyen fontos, hogy blokkoljuk az elektromos ablakot. Az általában a vezetõülés mellett található gombbal azt akadályozhatjuk meg, hogy a vezetõn kívül más is vezérelhesse az ablakmozgató motorokat: a gyerekek így nem szoríthatják oda a kezüket, illetve véletlenül sem dobhatnak ki semmit az ablakon.
A gyermekeket semmilyen körülmények között sem szabad bezárni és magára hagyni az autóban. A hõguta kockázatát nem szabad alábecsülni. A hosszabb utakat másfél-két óránként szakítsuk meg egy kis pihenõre, kávészünetre: ez nem csak a vezetõket rázza fel, de a gyerekeknek is jót tesz, ha egy kicsit szaladgálhatnak.