A szolgáltatók télen, jóval az árrobbanást elõidézõ háború elõtt képezték áraikat, kénytelenek emelni a díjaikon, másként magukat és ezzel az utasaikat is bajba sodorhatják. Holott az emberek kiéheztek a külföldi nyaralásokra: a favorit idén Görögország, Bulgária iránt viszont bezuhant a kereslet a szomszédban zajló fegyveres konfliktus miatt.
Aki Olaszországot szereti, az esetlegesen magasabb árak ellenére is oda utazik, a repülõs lehetõségek tekintve pedig Törökország a csúcs, azt a szolgáltatási színvonalat ugyanis sehol máshol nem tudják olyan értéken biztosítani, mint ott. Horvátországtól a tapasztalt drágulások miatt sokan elfordultak, de a megközelíthetõség miatt még így is igencsak népszerû az Adria.
A Balaton az új külföld szlogen 2022 nyarán már nem állja meg a helyét Fotó: Pixabay
Mint minden más szolgáltatást és terméket, úgy az utazási szektort is elérte a drágulás, amit ebben a szegmensben több tényezõ fût egyszerre: az immár 10 százalék feletti infláció, az elmúlt pár hónapban 10 százalékot gyengülõ forint és ehhez kapcsolódóan devizák keresztárfolyamai, valamint a buszos túrák esetében az üzemanyagárak 60-70 százalékos emelkedése.
Mivel az utazási szektor meglehetõsen összetett, a drágulás mértékét is nehéz egzaktan meghatározni, de megközelítõleg 5-15 százalékos áremelésrõl beszélhetünk a nyaralások esetében. Ugyanakkor a Balaton az új külföld szlogen 2022 nyarán már nem állja meg a helyét. Az utasok visszajelzésébõl az olvasható ki, hogy inkább tengerpartra, hegyekbe mennek pihenni, hiszen sok esetben olcsóbban megússzák, mintha itthon foglalnának helyet maguknak.